Telefon: +420 703 346 211 | Email: omsprerov@seznam.cz | Adresa: U Strhance 2179/2, 750 02 Přerov | ČÚ: 22535831/0100 | IČ: 67777627 | Datová schránka: gfs9txf

XIV. ročník Memoriálu Jaromíra Dostála, OMS Přerov 21. – 22. září 2024

Ve dnech 21. – 22. září 2024 se konal XIV. ročník Memoriálu Jaromíra Dostála se zadáním čekatelství CACT a res. CACT. Tyto zkoušky uspořádal OMS Přerov a Klub chovatelů Českých fousků ve spolupráci s MS Osek nad Bečvou v areálu myslivecké chaty zvané Bosna.

Funkci vrchního rozhodčího vykonal pan Josef Tinka (předseda Klubu chovatelů Českých fousků). Posuzovali rozhodčí: Martin Suchánek, Pavel Herman, Petr Novotný, Zdeněk Andrýsek, Libor Nehyba, Jan Nastoupil, Iveta Dočkalová, Jan Bija, Vladimír Blaha, Michal Prosek, Miroslav Kalich, Jan Toman, Václav Kosina, Martin Gerža, Oldřich Nehyba, Antonín Straňák. Čekatel: Jaroslav Mádr.

Na Memoriál Jaromíra Dostála se přihlásil rekordní počet psů a fen, 32, startovat však mohlo pouze 24 ohařů (+ 8 náhradníků), dostavilo se všech 24 psů. Zkoušky byly po přejímce psů a veřejném losování startovních čísel zahájeny slavnostním nástupem. Trubači OMS Přerov zahráli uvítací skladby a ředitel soutěže Karel Kulatý přednesl svou úvodní řeč. Vrchní
rozhodčí Josef Tinka, zástupci OMS Přerov předseda Josef Hrdlička, předseda kynologické komise Jaroslav Pastorek také všechny přítomné vůdce, rozhodčí, organizátory a bohatou koronu přivítali, popřáli všem mnoho zdaru a upřesnili všechny potřebné organizační pokyny.

Jelikož je tato soutěž časově velmi náročná, tak se soutěžící ihned po nástupu přesunuli na určená stanoviště. Startovní čísla 1 – 12 na polní a vodní práce, 13 – 24 na lesní práce.

Pro natěšené diváky bývá zpravidla nejzajímavější disciplínou Přinášení lišky přes překážku, tzv.: „Ohrádka“. Také zde se pravidlo potvrdilo a nejvíce lidí se přesunulo právě k ní. Ohrádka byla ve velmi dobře přístupném a přehledném terénu, natěšená korona si tedy přišla na své. Některé práce, obzvláště ty nedělní, byly velmi líbivé, u některých se bohužel projevila nervozita psů i vůdců, která se poté odrazila i na celkovém hodnocení. Poté se ještě odzkoušel klid na stanovišti, kdy honci vyháněli zvěř z porostu na střelce a psi museli zůstat absolutně klidní a nehybní. A to i ve chvíli, kdy dvěma psům skočil srnec téměř na hlavu.

Jedna skupina se přesunula k blízkému rybníku, kde se zkoušely disciplíny z vodních prací, a druhá skupina odjela nedaleko na zahájení prací polních. Prostředí pro vodní práce bylo vybráno velmi dobře. Hladina rybníka byla rozlehlá a klidná. V sobotu znesnadňovali hladinové práce dvě labutě, kterým přítomnost psů vůbec nevadila, naopak se je jali zastrašovat. Rákos tvořil souvislý porost protkaný malými vodními plochami. Byl hustě obydlen nejen vodním ptactvem a hmyzem, ale své zázemí zde našlo i hodně zajíců a kusů srnčího.

Další skupina se po příjezdu na polní práce rozdělila k provedení disciplín na tzv. velkém a na malém poli. Velké pole se tradičně zahájilo společným honem a pokračovalo individuálním hledáním, kde zkušení rozhodčí posoudili u každého psa jeho rychlost, systém a vytrvalost. Jelikož byla honitba skvěle zazvěřena srstnatou zvěří a vypuštěnou zvěří pernatou, tak se dalo dobře posoudit postupování a vystavování, což je doménou právě ohařů a následné klidy, když zvěř vzlétla či vyběhla. Před každým psem, pokud zvěř vystavil, se střílela zvěř pernatá a pes také prokázal její následné přinášení. Pro každou skupinu se střílel jeden zajíc, aby se prokázalo přinášení teplé zvěře srstnaté. Práce probíhaly především v lánech vojtěšky. Na malém poli se zkoušelo z dohledávky pohozené a vypracovaly se stopy poraněné zvěře, tzv. vlečky.

Vůdci, kteří se zúčastnily se svými čtyřnohými svěřenci ohrádky, přejeli auty do nedaleké honitby Svrčov. Zde je přivítal smíšený les s místy velmi bohatým podrostem trav a ostružiní, nic, s čím by si zkušený pes neporadil. Výhodou bylo, že terény na Hané nejsou kopcovité, proto nebyly trasy až tak náročné na převýšení. V lese se rozešli na další disciplíny: barvy
(práce na pobarvené stopě a šoulačka), vlečky (zajíc a liška) a drobné disciplíny (dohledávka pohozené lišky, slídění a vyhledávání zvěře v houštinách).

V neděli ráno po krátkém nástupu na základně, se vyjíždělo opět na určená stanoviště s tím, že tentokrát se obě skupiny vyměnily. Ti, co byli v sobotu v lese, jeli na vodu a pole a naopak. Bohužel řady vůdců již prořídly. Po sobotě pokračovalo bohužel už jen 14 vůdců a jejich svěřenců.

Po celý víkend trávil organizační tým na chatě a zpracovával výsledky tak, aby účastníci memoriálu měli neustálý přehled z aktuálního dění. Zkoušky se pomalu blížili ke svému konci. Výsledky zkoušek byly sečteny a zpečetěny podpisy pověřených, ceny byly nachystány a všichni účastníci se protočili u občerstvení. Mohlo tedy konečně začít očekávané slavnostní
vyhlášení výsledků.

Ze startujících dvaceti čtyř psů obstálo jedenáct. Pět psů v I. ceně, tři ve II. a tři v III. ceně. Dvanáct psů neobstálo a jeden odstoupil.

Vítězem XIV. Ročníku Memoriálu Jaromíra Dostála se stala fena Českého fouska Bára z Múčnej doliny, vůdce Tomáš Němec, s počtem 486 bodů. Byl jí udělen titul CACT, a také cena za Nejlepší les.

Druhé místo: Akim z Hrachoviště, Český fousek, vůdkyně Tereza Hálová, 466 b.

Třetí místo: Barney z Nezabylické hájenky, Český fousek, vůdce Leoš Lengál, 465 b.

Nejlepší voda: Falk z Malé hranické, Český fousek, vůdce Jan Noha, 459 b.

Nejlepší pole: Ara Perla z Újezdských drah, Německý ohař krátkosrstý, vůdce Břetislav Jelínek, 467 b, (II. cena).

Proběhlo předání pohárů, diplomů a dalších cen nejen vítězům, ale i všem zúčastněným vůdcům s jejich psími parťáky a rozhodčím.

Děkujeme členům Okresního mysliveckého spolku Přerov, především Předsedovi kynologické komise panu Jaroslavu Pastorkovi, jednatelce Ing. Haně Pírkové a Daniele Palíkové a členům MS Osek nad Bečvou a jejich kamarádům, za skvělou přípravu a organizaci této soutěže. Chtěla bych vyzdvihnout práci ředitele zkoušek Ing. Karla Kulatého a celého kolektivu jeho kolegů a přátel ze spolku i mimo něj. Zkoušky byly precizně připraveny, terény vhodně vybrány a dobře označeny. Pořadatelské zázemí na Bosně bylo perfektní a vzdávám hold místní kuchyni a milé obsluze, kdy občerstvení bylo prostě vynikající.

Dále děkujeme Klubu chovatelů Českých fousků za podporu, panu Aleši Suchánkovi za cenné rady a pomoc, všem zkušeným rozhodčím za spravedlivé posuzování, díky také vůdcům a jejich svěřencům za přípravu a předvedené výkony. Jsme neskonale vděčni sponzorům za podporu a hodnotné ceny, Trubačům OMS Přerov za profesionální hudební doprovod, kdy u závěrečného Halali nezůstalo jediné oko suché.. Díky patří paní Kateřině Maňhalové za výrobu vkusných štítků s podobenkou Jaromíra Dostála. Skvělou práci předvedla fotografka paní Drahomíra Matějáková, která dokázala zachytit prchlivé okamžiky, a tím nám zachovala spoustu nádherných vzpomínek ve fotografiích.

Je nám velkou ctí, že jsme mohli přivítat vnuka Jaromíra Dostála, pana Františka Viktorina, redaktora časopisu Svět myslivosti. Jsme rádi, že s námi prošel terénem, zhlédl dobrou práci psů, a také práci celého organizačního týmu. Doufáme, že se mu u nás na okrese Přerov líbilo. Největší radost jsme měli z jeho daru v podobě „pamlskové kytice“, kterou věnoval nejlepší feně Českého fouska, kterou byla vítězka Bára z Múčnej doliny. Právem si ji svým skvělým výkonem zasloužila.

Významní partneři: Obec Osek nad Bečvou, Trubači OMS Přerov, MS Osek nad Bečvou.

Hlavní sponzoři: DELIKAN, Středomoravské stavby, KOZAP, Rybářství Tovačov, Chovatelská stanice „Z Přestavlckého revíru“.

„MYSLIVOSTI A LOVECKÉ KYNOLOGII ZDAR!“

Text: Daniela Palíková, předsedkyně KPK OMS Přerov
Foto: Drahomíra Matějáková, tiskový referent KCHČF