Telefon: +420 703 346 211 | Email: omsprerov@seznam.cz | Adresa: U Strhance 2179/2, 750 02 Přerov | ČÚ: 22535831/0100 | IČ: 67777627 | Datová schránka: gfs9txf

Zkoušky norování OMS Přerov 8. října 2022 - Bělotín

V sobotu 8. října 2022 se konaly Zkoušky norování nováčků – bezkontaktní norování OMS Přerov v areálu mysliveckého zařízení pana Miroslava Vítka v Bělotíně.

Vrchní rozhodčí: Zdeněk Glauder, rozhodčí: Vendula Šigut Vítková, Martin Běhal, čekatelka: Kateřina Čudková. Normistři: Verunka Vítková a Jaromír Vodák.

Slavnostní nástup byl zahájen na louce vedle umělé nory poněkud netradičně. První slova patřila předsedkyni kulturně propagační komise OMS Přerov paní Daniele Palíkové, která všechny seznámila s milou skutečností, a to, že mezi sebou máme oslavence, který nedávno oslavil své krásné kulaté narozeniny. Vedoucí souboru Trubačů OMS Přerov pan Ing. Vladimír Sekera předstoupil a společně s ostatními si vyslechl legendu, která se právě před šedesáti lety odehrála:

V dřevěné kolébce ve sněhově bílých krajkových peřinkách ležel malý Vládík a trpělivě čekal na příchod sudiček. Náhle se zjevily tři babičky. Dvě byly malé a boubelaté, ta třetí byla velmi vysoká a urostlá. Ona to totiž žádná sudička nebyla. Byl to sám svatý Hubert, který uprosil třetí sudičku a půjčil si od ní její šaty za pytlík čokoládových bonbónů! Zatímco první dvě sudičky nadělily Vláďovi lásku k lidem, přírodě, zvěři, milý úsměv, dobrou hlavu a vřelé srdce, svatý Hubert se nad něj naklonil a řekl: „Vladimíre. Musíš nám pomoct! Máme málo trubačů. Potřebujeme, aby tu naši krásnou tradici lovecké hudby někdo podpořil. Vybrali jsme si Tebe. Proto Ti dávám do vínku také lásku k hudbě, dobrý hudební sluch a píli. Ale tu dřinu kolem, ty hodiny trénování na úkor ostatních zájmů, to si budeš muset, chlapče, vybojovat sám...“

Po gratulacích a předání drobných darů a slavnostní fanfáry, kterou kolegovi věnovali kamarádi ze souboru, přišlo na řadu zahájení nástupu z hlediska kynologického. Vůdci nedočkavých psíků byli seznámeni s organizačními pokyny a vrchní rozhodčí představil tým rozhodčích a normistrů.

Psi byli skvěle připraveni a velmi natěšeni. Vůdci měli co dělat, aby živá tornáda v rukou udrželi alespoň při představování rozhodčím. Psíci vyráželi vysokou rychlostí do nory a s hlasitým štěkotem vypracovávali lišku ukrytou bezpečně za kovovou přepážkou. Dosažené časy měli výborné. Vůdci psů byli velmi ukáznění a řádně ustrojeni dle mysliveckých tradic. Nebyl podán žádný protest. Zkušení rozhodčí posuzovali korektně a spravedlivě v souladu s platným zkušebním řádem. Velký obdiv a dík patří především normistrům, kteří po celou dobu odváděli precizní práci. Nejvíce si zkoušky užila korona. Pohled na vydařenou práci psů, vůdců, rozhodčích a veškerého personálu, překrásné prostředí plné stromů, rybníků, divoké zvěře byl učiněný balzám na duši. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo občerstvení, které pro nás rodina a přátelé Vítkových nachystali. Vynikající jídlo v podobě pečeného divočáka se zelím a dobré pití všechny zahřálo v chladném počasí.

Klání bylo ukončeno a došlo na vyhlášení výsledků. Poprvé v historii se v Bělotíně na „norovačkách“ sešlo tolik soutěžících, a to rovných 24! Z nich obstálo 23 a odstoupil jeden. 16 psů dosáhlo plného počtu 84 bodů, což je opravdu obdivuhodný výsledek, kterému ovšem předcházel intenzivní a nejen časově náročný tréning.

Děkujeme majiteli areálu panu Vítkovi, který třem nejlepším věnoval krásné ceny jménem své Chovatelské stanice jezevčíků „Ze Skleného kopce“.

Blahopřejeme vítězům:

I. místo: All-in Černé komando – jezevčík trp./král. hl. – Ing. Markéta Gdulová (84 b/0,07s)

II. místo: Fido Arbegy – jezevčík st. drs. – Jan Martinek (84 b/0,08s)

III. místo: Carrie z Louček u Oder – jezevčík trp./král. drs. – Miroslav Čablík (84 b/0,08s)

„Tato velmi podařená akce byla důstojným ukončením kynologických akcí OMS Přerov pro tento rok. Velice se těšíme na setkání s Vámi se všemi v příštím roce.“

„KYNOLOGII A MYSLIVOSTI ZDAR!“

Text a foto: Daniela Palíková a Karolína Helisková

Více najdete na facebooku OMS Přerov